Suszarnia1

Przechowywania ziarna – silosy zbożowe

Bezpieczne magazynowanie ziarna, to podstawa. Warto pamiętać, że od warunków w jakich zostaną składowane plony zależy w jakim będą później stanie. Oczywiście świeżość ziarna nie zależy  tylko od tego jak jest przechowywane, ale też od sposobu w jaki zostało przygotowane do umieszczenia w odpowiednim magazynie. Istotny jest to, jak przeprowadzone zostaną zbiory, późniejszy transport i oczyszczanie ziarna.

Po zebraniu plonów i usunięciu z nich zanieczyszczeń nadchodzi moment, w którym ziarno musi zostać umieszczone w odpowiednim spichlerzu. Nie może tam być ani zbyt wilgotno i musi panować odpowiednia temperatura. Złe warunki będą skutkować zepsuciem się zboża. Dobrze jest się rozejrzeć, łatwo zachować odpowiednie środki ostrożności i dopilnować wszystkich elementów związanych ze zbiorami i przechowywaniem ziarna.

Idealnym miejscem na składowanie są silosy zbożowe. Są to stalowe komory, w których panują warunki optymalne zarówno dla nasion zbóż, jak i nasion roślin oleistych. Nie można jednak zapominać o ich regularnym wietrzeniu (co zapewni magazynowanym plonom odpowiednią wilgotność i temperaturę), oraz o tym, że nie wolno podnosić górnej klapy silosów podczas deszczu (nie wolno przemoczyć ziarna).

Dużym plusem silosów jest to, że bardzo łatwo jest je załadować i rozładować. Na pewno ten rodzaj magazynów jest poręczny i usprawnia pracę przy zbiorach. Oczywiście nie każdy lubi nowoczesne rozwiązania, ale w tym przypadku warto iść z duchem czasu i przekonać się do metalowych, zgrabnych magazynów.